0
%0
лева0
кВтч/година0
0
0
лева0
0
лева0
лева0
години0
%0
лева0
кВтч/година0
0
0
лева0
0
лева0
лева0
годиниЩо е то енергийна общност? Ако понятието ви е непознато, то е така, защото енергийните общности едва сега започват да набират популярност в Европа, а и в България. Това са кооперативи, които сами произвеждат своята електроенергия чрез възобновяеми източници, като например слънчеви панели. Това става възможно, когато заедно с близки, приятели или съседи решите да инвестирате заедно и да направите своя соларна централа, чрез която да покривате собствената си консумация на енергия. Излишъкът може да бъде съхраняван или продаван на други потребители. Друго предимство на енергийните общности е, че позволяват независимост от големите производители и разпределители на енергия. И като допълнение – този тип кооперативи насърчава местната икономика, като създава работни места за местните жители.
Запишете се за нашия бюлетин и получавайте информация, съвети и добри примери за енергийните общности в България.
В зависимост от количеството електроенергия, която използвате на година, и процентът от нея, който искате да покриете чрез соларни панели, се изчислява каква пикова мощност трябва да инсталирате. За тази цел е използвана средна стойност за България за годишното количество произведена енергия от фотоволтаици (кВтч/година за 1 кВ пикова мощност) при коефициент на производителност на фотоволтаичната система = 0,75. Ако искате да разберете конкретната стойност за вашето местоположение – може да използвате този инструмент.
Приетият за целите на калкулатора брой панели за 1 кВ пикова мощност е четири. Тази цифра може да варира в зависимост от конструкцията, размера на инсталацията и вида на оборудването.
* Годишните спестявания за битови потребители са базирани на прогнозната цена на електроенергията до 2026 г. След 1 януари 2026 г. се очаква битовите потребители на електроенергия да излязат на свободния пазар. Това ще доведе до ръст в цените, но съответно и до по-големи спестявания чрез производството на собствена енергия от фотоволтаици.
Стойностите за фирми са базирани на данни на НСИ за цената за небитови потребители с годишно потребление на електрическа енергия с включени в нея данъци и държавна помощ. Тъй като небитовите потребители са на свободния пазар и цената на електроенергия нараства по-бързо, могат да се очакват по-големи спестявания всяка следваща година.
** Направено е проучване на средната пазарна цена за закупуване на панели и тяхното инсталиране за 2022 г.
Стойностите, изчислени от калкулатора, са приблизителни. Реалните стойности могат да варират в зависимост от размера на съоръжението, доставчика на оборудване, разходите за инсталиране и промените в цените през годината.
Всяка енергийна общност трябва да има свое юридическо лице. Ето защо първата стъпка, която трябва да предприемете, е да се консултирате с юрист или счетоводител, който да ви даде съвет кой е най-добрият избор спрямо бъдещите ви намерения и идеите ви. Важно е дали искате общността да произвежда електроенергия само за собствена консумация, или искате да продавате излишъка на други потребители – това ще окаже най-голямо влияние при избор на правна форма. В зависимост от плановете ви енергийната общност може да бъде регистрирана като кооператив, дружество с обществен интерес, тръст, асоциация, командитно дружество или друго. За повече информация прочетете що е то енергийни общности.
Най-лесно е създадете своя енергийна общност, като се обърнете към близки хора – роднини, приятели, съседи. Не е нужно техният брой да бъде голям в началото. Нещо повече – колкото по-малко в началото, толкова по-добре. По-малката и по-сплотена група има по-голям шанс да се справи, докато се развие достатъчно, за да привлече нови членове. Имайте предвид, че дори най-големите проекти за енергийни общности започват от приятелски срещи и неангажиращи разговори. Затова направете първата крачка и поканете дори само един или двама души, които се интересуват. Опитът показва, че е по-лесно да се убедят повече хора, когато проектът е вече стартиран и членовете му имат възможност да използват енергията непосредствено. Когато останалите видят успеха, те също ще поискат да се включат. Звучи като дълъг процес и в действителност е така. Но вече има редица добри примери, най-вече в Европа – дори за енергийни общности с хиляди членове. Разгледай два примера – от Нидерландия и от Белгия.
Най-честият избор на технология са соларните панели. В България разполагаме с голямо количество слънчево греене, затова сме разгледали най-вече този вариант. В зависимост от това къде точно живеете, можете да проверите колко слънчеви дни има в годината, за да прецените дали ще бъде рентабилно да използвате именно фотоволтаици.
Има обаче и редица други опции. Освен соларни панели варианти са също вятърните турбини, използването на вода или на биомаса. Затова е важно да проучите района, преди да изберете технология. Близостта до големи инфраструктурни обекти като летища или пък до природозащитени зони може да бъде проблем, ако проектът ви включва вятърни турбини.
Не на последно място, не е нужно да се концентрирате единствено върху производството на енергия. В Европа има редица примери за енергийни общности, които работят за нейното разпространение, доставка до домакинствата, спестяването ѝ чрез енергоефективни методи, използването ѝ за отопление и дори за транспорт и мобилност.
Намирането на финансиране за вашата енергийната общност е една от големите трудности пред проекта. Ще имате нужда от средства в различни размери – от етапа на предпроектното проучване, през фазите на развитие на кооператива, до инвестиции и разходи за експлоатация. Но преодоляването на това предизвикателство е възможно и за това има много, много варианти.
Сред тях са грантовете за енергийни общности (кандидатстване за безвъзмездна помощ, ако има отворена такава програма), дарителски кампании или crowdfunding, традиционни банкови кредити, финансиране от трети страни, лизинги и договори с гарантиран резултат (ЕСКО договори), продажба на акции и други. Научете в детайли какви са възможностите в нашия блог пост „Как да намерите финансиране за своята енергийна общност“.
Административните стъпки пред вашата енергийна общност зависят от това какви са плановете ви за нея – дали искате единствено да произвеждате енергия за собствена консумация, или искате да продавате излишъка в мрежата. И в двата случая обаче това е най-трудната стъпка от създаването на вашия кооператив. Борбата с администрацията може да отнеме време, енергия и голяма част от търпението ви, тъй като трябва да съберете редица документи. Допълнително усложнение е, че често служителите, с които ще трябва да говорите, не са запознати с понятието енергийна общност. Все пак, в зависимост от намеренията за дейността на кооператива, ще трябва да посетите по няколко пъти вашата община, местното ЕРП, местната геодезическа служба. Ще трябва да разчитате на юрист за уточняването на правната форма на общността, консултант за предпроектното проучване, архитекти, монтажисти и други. За ваше улеснение подготвихме два блог поста, в които описваме реалните административни стъпки, предприети от първата енергийна общност в България Изгрей.БГ, както и от социален център „МИР“, който отскоро произвежда собствена електроенергия.
Кой е казал, че администрацията трябва непременно да бъде пречка пред вашата енергийна общност? Всъщност местната власт може да бъде добър помощник и дори партньор. Общината може да ви подкрепи, като направи информационна кампания – така повече местни жители ще научат какво правите и може да поискат да се присъединят към вас. Общината може да бъде също посредник между заинетересованите страни и дори да потърси вместо вас други съмишленици в района. Властта може също да облекчи административната тежест пред кооператива и да ви спести много време. Може да ви помогне за намирането на финансиране и дори да изкупува енергия от вас – възможностите и инструментите за подкрепа са много. Ето защо не бързайте да я отписвате, а я поканете в общността. За да постигнете успех, най-важно е да убедите местната власт във взаимните ползи от проекта – подобряване на икономическото развитие на района, намаляване на енергийната бедност, възможност за гражданско участие и други. Прочетете повече в нашия блог пост „Как да привлечем общината като партньор в нашата енергийна общност?“.
Да създадете енергийна общност е също толкова предизвикателно, колкото това да я поддържате жива след това. Да се работи с други хора, особено ако са повече на брой, е трудно, а конфликтите са неизбежна част от живота на кооператива. Разбира се, има начин да смекчите неприятностите, като най-важното нещо е да изградите стабилен екип. Най-добре намерете съмишленици – между 4 и 12 души, които да бъдат ядрото на общността и да бъдат най-дейни в дългосрочен план. Потърсете начини да изградите доверие помежду си, старайте се да изслушвате идеите на останалите и се погрижете да научите в дълбочина каква е тяхната мотивация за участие в проекта. Не забравяйте, че екипната работа е ключът към успешната енергийна общност. За да ви улесним, подготвихме за вас 9 съвета как да поддържате жива своята енергийна общност.
Manage cookie settings